KazRobotics-2019 робототехниканың облыстық фестивалі

2019 жылы 16-17 мамырда Павлодар көлік және коммуникация колледжінде жыл сайынғы KazRobotics-2019 робототехниканың облыстық фестивалі өтті, оған техникалық шығармашылықпен және робот құрастырумен айналысатын, 300 мектеп оқушылары мен студенттер қатысты.

    

Фестиваль Қазақстан білім беру және спорттық робототехника Федерациясының Павлодар облыстық филиалымен ұйымдастырылды.

Фестиваль қатысушылары үш лигада спорттық робототехниканың 10 түрі бойынша жарысты:
Лига А (бастауыш командалар):
- Слалом, Теннис, Кегельринг-квадро;
- FUN категориялар: Басқарылатын Скорпиондар, Квест, Квест-плюс.
Лига В (жалғастырушы командалар, республикалық деңгей):
- Робосумо-мини, Сумо жүретін роботтар, Биатлон
Лига С (жалғастырушы командалар, республикалық деңгей):
- Эстафета.
 

Фестиваль бағдарламасына алғаш рет WorldSkills Kazakhstan-2018 Ұлттық чемпионатының тапсырмаларына негізделген Квест және Квест-плюс категориялары енгізілді.

Жарыстың екінші күнінде онда 70 қатысушы командасы тіркелген,  Робосумо-мини категориясында өте қатаң күрес болды. Командалар "ұшуға" жұптық жекпе-жектерін өткізді, ақтық кездесуге тек мықты роботтар ғана жете алды. Оларды Баянауыл ауданы Мәшһүр Жүсіп Көпеев атындағы жалпы білім беретін орта мектебінің оқушылары дайындады.  

Көрермендің шулы  әрекетін басқарылатын сарышаяндардың құмар төбелесі тудырды. Бұл роботтардың міндеті қарсылас робот корпусына бекітілген ауа шарын түйреуіштің көмегімен зақымдау болды.  Жарылатын шарлардың гүрсілімен және оқытушылар-тренерлердің қолдауымен Павлодар қаласының №24 мектеп-гимназиясынан үздік шаяны анықталды.

   

В және С лигаларындағы жеңімпаз командалар 2019 жылы қазан айында Шымкент қаласында өтетін KazRobotics-2019 чемпионатының республикалық финалына жолдама алды:
- Робосумо-мини:  Марат Райымбек, Махмутов Ерхан («Баянауыл ауданы білім беру бөлімінің Мәшһүр Жүсіп  Көпейұлы атындағы жалпы орта білім беру мектебі»);
- Сумо шагающих роботов: Мынтай Нұртілек, Саяқ Әли («Баянауыл ауданы білім беру бөлімінің Мәшһүр Жүсіп  Көпейұлы атындағы жалпы орта білім беру мектебі»
- Биатлон:  Мансуров Алимхан,Сидоров Никита (ОББ №24 Павлодар); Каббар Ақдәулет, Наурызбай Мейрамбек (Катаев атындағы оқушылар сарайы)
- Эстафета: Рахымтай Нұрасыл, Абдрахман Жанасыл («Баянауыл ауданы білім беру бөлімінің Мәшһүр Жүсіп  Көпейұлы атындағы жалпы орта білім беру мектебі»).

Фестиваль аясында KazRoboProject-2019 республикалық жобалар конкурсының облыстық іріктеу кезеңі өтті.  Төрешілер алқасының қарауына кіші және үлкен жастағы топтарда 15 жоба ұсынылды. Барлық жобалар күрделі екі деңгейлі іріктеуден және бағалаудан өтті.

Төрешілер алқасының құрамында-КазРоботикс робототехника Федерациясының, кәсіпорындардың өкілдері, өткен жылдардағы робототехника бойынша халықаралық және республикалық жарыстардың жеңімпаздары болды.  Конкурс ережесіне сәйкес, бағалаудың басты критерийі нақты мәселелерді шешу үшін әзірленген роботты пайдаланудың тәжірибелік маңыздылығы мен мүмкіндігі, стартап ретінде жобаны дамыту мүмкіндігі болды.

Жобалар конкурсының қорытындысы бойынша кіші жас тобында қағаз кітаптарын сканерлеу кезінде облыстық кітапхана қызметкерлерінің жұмысын жеңілдетуге арналған Scanbot жобасы жеңімпаз болып танылды. Жоба сырттай сараптама кезінде, сондай-ақ күндізгі қорғауда да ең көп балл алды, төрешілерді идеяның қарапайымдылығы мен түпнұсқалығына, сондай-ақ кітапханада қолданудан сөзсіз пайда алуға қызықтырды. Жобаны әзірлеген Дорохин Андрей, Абилева Аида (Павлодар қ. №11 ЖОММТ) және жаттықтырушы Садықов Рустам Талғатбекұлы.

   

  

Сондай-ақ, болашақ көлік тұрағы (Павлодар қ. №11 ОБМ), өсімдіктерді суарудың автоматты жүйесі (Екібастұз Қ. №4 орта мектебі) жобалары қызығушылық тудырды.

Жоғары жас тобында Әйтімбетов Кеңес, Жексембек Ансар әзірлеген, №1 Майқайың жалпы орта білім беру мектебінің "Автотұрақтағы ақылды паркинг" жобасы жеңімпаз атанды. Жобаларды іріктеу конкурсының жеңімпаздары 2019 жылдың маусым айында Нұр-сұлтан қаласында өтетін KazRoboProject-2019 жобалар конкурсының республикалық финалына жолдама алды.

   

 

KazRobotics-2019 робототехниканың облыстық фестивалі жеңімпаздарының тізімін жариялаймыз:
Ұйым
Категория
Қатысушылардың аты-жөні
Орын
Лига
Финалға жолдама
Тренер
"Павлодар қаласы №11 ЖОМ" ММ
KazRoboProject-2019 (10-15)
Дорохин Андрей Сергеевич
Абилева Аида Абаевна
1
В
+
Садыков Рустам Талгатбекович
 
"Павлодар қаласы №11 ЖОМ" ММ
KazRoboProject-2019 (10-15)
Сыздыкова Айпара Маратовна
Малых Артём Сергеевич
2
В
 
Садыков Рустам Талгатбекович
 
Екібастұз №4 орта мектебі КММ
KazRoboProject-2019 (10-15)
Женгулов Жахангир Русланович
Маликов Имиль Ильдарович
3
В
 
Шалтеева Наталья Константиновна
 
№ 1 Майқайың жалпы орта білім беру мектебі " КММ
KazRoboProject-2019 (16-21)
Айтимбетов Кенес
Жексембек Ансар
1
В
+
Кирмандаев Бахтияр Сансызбаевич
 
ОБЛЫСТЫҚ МАМАНДАНДЫРЫЛҒАН ӘСКЕРИ МЕКТЕП-ИНТЕРНАТЫ
KazRoboProject-2019 (16-21)
Зейнолла Тамерлан Саматұлы
Амангелді Бауржан Ермекұлы
2
В
 
Касымов Каирбек Жумакаирович
 
"Павлодар қаласының №37 жалпы орта білім беру мектебі"
KazRoboProject-2019 (16-21)
Қайыр Бейімбет Арманұлы
Алдангоров Нуртай Куатович
3
В
 
Саметова Зарина Толегеновна
 
Павлодар көлік және коммуникацияларколледжі
FUN Квест-плюс   (14-18 лет)
Любенко Виталий Викторович
1
А
 
Смирнов Евгений Александрович
Павлодар көлік және коммуникацияларколледжі
FUN Квест-плюс   (14-18 лет)
Могер Иван Алексеевич
Болатов Алмас Жанатұлы
2
А
 
Смирнов Евгений Александрович
"Павлодар қаласының № 37 жалпы орта білім беру мектебі" ММ
FUN Квест-плюс   (14-18 лет)
Уалиханов Жалғас Жастилекұлы
Алдангоров Нуртай Куатович
3
А
 
Саметова Зарина Толегеновна
 
"Павлодар қаласының № 37 жалпы орта білім беру мектебі" ММ
FUN Квест  (6-13 лет)
Тлеугазинов Журсин Бакытканович
Сағи Нұрбол Болатбекұлы
1
А
 
Саметова Зарина Толегеновна
 
№17 жалпы орта білім беру бейіндік саралап оқыту мектебі Павлодарқ.
FUN Квест  (6-13 лет)
Лисин Тимофей Игоревич
Сулейманов Рашид Юрьевич
2
А
 
Мухамеджанова Зарина Рамазановна
 
Дарынды балаларға арналған №3 Гимназия ММ
FUN Квест  (6-13 лет)
Абетанов Дамир Дарханович
Кадыркулов Дастан Алмазбекович
3
А
 
Сыздыков Ринат Жумабекович
 
«Баянауыл ауданы білім беру бөлімінің Мәшһүр Жүсіп  Көпейұлы атындағы жалпы орта білім беру мектебі» коммуналдық мемлекеттік мекемесі
Робосумо. Шагающие роботы (16-21)
Мынтай Нұртілек Берікұлы
Саяқ Әли Ғалымжанұлы
1
В
+
Аюпов Аскар Хамзаевич
 
Чернорецкая СОШ №2
Робосумо. Шагающие роботы (16-21)
Айбенов Жалгас Мұхамедқали Али
2
В
 
Бишель Дамир Давыдович
 
Катаеватындағы оқушылар сарайы
Робосумо. Шагающие роботы (16-21)
Абишев Нариман Куандыкович
Каиров Аруан Бауржанович
3
В
 
Солтаналинов Кайрат Идрисович
 
ММ" Павлодар қаласының гимназиялық сыныптары бар инновациялық үлгідегі № 39 ЖОМ"
Кегельринг-квадро (6-18 лет)
Коваленко Максим Вячеславович Камышкенов Даниял Байзоллаевич
1
А
 
Гурина Алевтина Михайловна
 
ММ" Жалпы орта білім беретін мектеп-гимназия №9" Павлодар
Кегельринг-квадро (6-18 лет)
Сакенов Назар Асхатович
2
А
 
Потехина Татьяна Анатольевна
 
"Дарынды балаларға арналған №8 мектеп-лицей" ММ
Кегельринг-квадро (6-18 лет)
Васин Евгений Витальевич
Ахметов Арлан Арнурович
3
А
 
Смаилов Руслан Алтаевич
 
«Баянауыл ауданы білім беру бөлімінің Мәшһүр Жүсіп  Көпейұлы атындағы жалпы орта білім беру мектебі» коммуналдық мемлекеттік мекемесі
Эстафета   (10-21 жас)
Рахымтай Нұрасыл Жұмашұлы
Абдрахман Жанасыл Сансызбайұлы
1
С
+
Аюпов Аскар Хамзаевич
 
"Облыстық көп салалы дарынды балаларға арналған көптілді лицей-интернаты"
Эстафета   (10-21 жас)
Мұрат Айхан Галлямұлы
Мажитов Нурдаулет Серикболатович
2
С
 
Жакенов Абай Ибрагимович
 
ММ" Жалпы орта білім беретін мектеп№18" Павлодар
Эстафета   (10-21 жас)
Буданов Федор Александрович Журавлев Владислав Александрович
3
С
 
Машрапов Адлет Ботаулы
 
" Жалпы орта білім беретін мектеп-гимназия №9" Павлодар  ММ
Теннис (6-18 лет)
Байдильдин Темир Русланович
1
А
 
Витковская Наталия Ивановна
 
«Павлодар қаласының № 41 жалпы орта білім беру бейіндік мектебі»  ММ
Теннис (6-18 лет)
Кошкарев Даниель Алмасович
2
А
 
Ярешко Александр Николаевич
 
Павлодар қаласы дарынды балаларға арналған №3 Гимназия ММ
Теннис (6-18 лет)
Лифенко Максим Николаевич
Кокешев Самир Асхатович
3
А
 
Сыздыков Ринат Жумабекович
 
КММ"Мектеп-гимназия №24"
FUN Управляемые скорпионы   (6-18 лет)
Балтабаев Алем Акылбекович
Богданов Данил Евгеньевич
1
А
 
Мукашева Марал Токеновна
 
ММ " Жалпы орта білім беретін мектеп№13 г.Павлодар
FUN Управляемые скорпионы   (6-18 лет)
Нұрғали Асылхан Құмарұлы
2
А
 
Блок Наталья Леонидовна
 
КММ" Успен жалпы орта білім беру мектебі №1"
FUN Управляемые скорпионы   (6-18 лет)
Зинеп-Кабиден Мадина Талгаткызы Сарсимбинова Дания Сериковна
3
А
 
Сатыбалдинов Ерлан Айтмухаммедович
 
ММОБМ№43 Павлодарқ.
Слалом  (6-18 лет)
Пирожников Владислав Васильевич Танирбергенов Расул Ермекович
1
А
 
Пирожникова Ирина Анатольевна
 
ММ" Павлодар қаласының гимназиялық сыныптары бар инновациялық үлгідегі № 39 ЖОМ"
Слалом  (6-18 лет)
Черкашин Никита Сергеевич
Андреев Ярослав Александрович
2
А
 
Дементьева Лилия Юрьевна
 
ММ" Жалпы орта білім беретін мектеп-гимназия №9" Павлодар
Слалом  (6-18 лет)
Щербакова Дарья Павловна
3
А
 
Витковская Наталия Ивановна
 
«Баянауыл ауданы білім беру бөлімінің Мәшһүр Жүсіп  Көпейұлы атындағы жалпы орта білім беру мектебі» коммуналдық мемлекеттік мекемесі
Робосумо-мини  (10-15 жас)
Марат Райымбек Баянбекұлы
Махмутов Ерхан Ерсаинович
1
В
+
Аюпов Аскар Хамзаевич
 
«Баянауыл ауданы білім беру бөлімінің Мәшһүр Жүсіп  Көпейұлы атындағы жалпы орта білім беру мектебі» коммуналдық мемлекеттік мекемесі
Робосумо-мини  (10-15 жас)
Баян Қасиет Мерекеұлы
Ахмет Аян Мағауияұлы
2
В
 
Аюпов Данияр Хамзаевич
 
Дарынды балаларға арналған Абай атындағы
Робосумо-мини  (10-15 жас)
Есұмқан Ерасыл Камзин Амир
3
В
 
Рахметов Нурболат Заркумович
 
ММОБМ№24 Павлодар
Биатлон   (10-15 лет)
Мансуров Алимхан Болатович
Сидоров Никита Дмитриевич
1
В
+
Джунусов Азамат Сагатович
 
Катаеватындағы оқушылар сарайы
Биатлон   (10-15 лет)
Олжабеков Али Батыруланович
Серік Сұлтанахмед Мұратұлы
2
В
 
Солтаналинов Кайрат Идрисович
 
Катаеватындағы оқушылар сарайы
Биатлон   (10-15 лет)
Елтай Елнұр Ғалымжанұлы Сәрсенбай Нұрсұлтан Қуанышұлы
3
В
 
Солтаналинов Кайрат Идрисович